Zriadili ho v bývalom roľníckom dome, ktorý sa svojim obrovským hospodárskym dvorom a vedľajšími stavbami zdal byť najvhodnejší na tento účel. Otvorený bol 14.októbra 2005 a je vysunutou expozíciou Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch. Do dvora vchádzame cez „laťkovú bránku“, ktorá je súčasťou typického laťkového plotu. Zo dvora vstupujeme do kuchyne, kde sú na peci s otvoreným ohniskom uložené rôzne nádoby.
Pri stene je „almárium“ a v rohu miestnosti stojí murovaný sporák. Zariadenie uceľuje policový regál zvaný „šteláž“ a drevená lavica, nechýba ani typická vyšívaná nástenka. Okno zdobí jednoduchá plátená záclona. V tejto miestnosti hlavne varili, prípadne vykonávali iné domáce práce. Napravo je predná izba (čistá izba) s typickým zariadením: dve postele pod oknom, stôl so štyrmi stoličkami, na stene zrkadlo. V rohu miestnosti sú kachle z liateho železa, trochu ďalej tzv.„šublót“ (skrinka so šuflíkmi) s obrusmi, na ňom soška Márie. Na stene sú obrazy svätých, na oknách jednoduché záclony, na zemi koberec po domácky utkaný. V tejto izbe spali niektorí členovia rodiny, používali ju aj pri sviatočných príležitostiach, v zime tu zvykli aj tkať. Naľavo od kuchyne je zadná izba, pri dverách je „šrafované“ ohnisko, vedľa bedňa na drevo. V rohu pod oknom je rohová lavica, pred ňou stôl. Aj tu je posteľ, vedľa nej je šijací stroj a skriňa. Druhá nízka drevená posteľ tzv. “pričňa“ je vyrobená po domácky, na nej slamou plnené vrece a hrubá deka. Pri ohnisku i tu je uložená lavica. Na stenách sú obrazy svätých, zariadenie dopĺňajú jednoduché záclony, posteľné prestieradlá a nástenky. Táto miestnosť bola v dnešnom zmysle obývacou izbou – v zime sa tu zdržiavala rodina (tu aj varili), v lete zase skôr bola spálňou. Odtiaľto sa dostaneme do komory, v ktorej je uložená debna na múku, smaltované nádoby, nádoba na masť, kuchynské nádoby, vrecia na múku, stôl s korytom na miesenie cesta (tu uskladňovali aj chlieb). Na stenách visia zväčša kuchynské náradia – doska na rezanie, struhák na kapustu, mangeľ, doska na miesenie, strúhadlá. Na bočnej strane domu sa v celej dĺžke ťahá podstienka, vlastne priestor krytý s predĺženou strechou, odkiaľ sa vchádza do obývacích miestností i do maštale.
Maštaľ stojí za domom. Kravy a kone obvykle boli zvlášť, ale tunajšia maštaľ bola spoločná. Tu sú uložené aj náradia potrebné pri chove zvierat, ktoré sa podarilo zozbierať. Vchod na povalu je u zadnej časti maštale, za ním je stodola. Je to typická stavba, ktorá sa používala na viaceré účely, medzi inými tu bola aj vozovňa a plevník. Uskladňovali tu aj sušené krmivo, hospodárske nástroje a náradia, za zlého počasia tu vykonávali aj špinavšie práce. Na konci stodoly je prešovňa, z dvora bol vchod do pivnice. Medzi maštaľou a stodolou bude stáť murovaná pec, v ktorej piekli chlieb a iné potraviny.
Budova oproti obytnému domu sa skladá z dvoch častí. Vpredu je letná kuchyňa, od jari sa tu varilo a cez deň sa tu zdržiavala celá rodina. Vykonávali tu i špinavšie domáce práce. Vzadu je sýpka, kde uskladňovali obilie. Pred dverami letnej kuchyne je kolesová studňa a pri sýpke sú murované chlievy. Vpredu je malý chliev, v strede kurín a chliev pre ošípané. Za nimi stojí tzv. vysoký chliev a záchod. Oproti je zvlášť stavba na sušenie kukurice, tzv. „góré“. V zadnej časti dvora sa nachádza brána.