A MAZSOLA TANYA névre keresztelt
szőgyéni BABA–MAMA KLUBRÓL
Klubunk mottója:
„A legtöbb, amit gyerekeinknek adhatunk: gyökerek és szárnyak.”
(J.W. Goethe)
Amit rólunk tudni kell:
A klub elsődleges célja, hogy találkozási és szabadidős lehetőséget nyújtson a faluban élő kisbabát nevelő szülők részére kötetlen, de mégis szervezett formában.
Alapvetően egy családias hangulatú helyszínt szeretnénk biztosítani minden kedves szülőnek és kisbabának, akik örömmel mennének társaságba.
Klub időpont: minden szerdán 10:00 – 12:00
Korosztály: 0–36 hónap
Miért éppen MAZSOLA?
„(…) a Mazsola átmenetet képez az énmesék (a gyerekről és mindennapjairól szóló első mesék) és a klasszikus népmesék között: mielőtt a sárkányölő hősökkel és a világszép királylányokkal azonosul valami, meg kell tanulnia ráismernie egyszerűbb történetekben is a saját érzéseire. Egy nyűgös, inkorrekt, hazudós, csutkababáját szorongató, kályhalyukban dagonyázó piszkos kismalac, aki tele van jóindulattal, szeretettel és azzal a vággyal, hogy körülötte forogjon az egész világ, éppen alkalmas erre az azonosulásra…“
(Boldizsár Ildikó – mesekutató)
Mesehősünkről: MAZSOLÁRÓL
Írta: Bálint Ágnes, József Attila-díjas szerkesztő, dramaturg
Készült: Bródy Vera bábfiguráival és rajzaival
Keletkezésének körülményei: „Nevét egy szótárból vettem. Addig böngésztem a „malac“-hoz illő „m“-betűs szavakat, míg a „mazsola“ szóhoz nem értem.“ (Bródy Vera)
Kedvenceink: Mazsola, Megint Mazsola, Mazsola és Tádé
Bővebb információ: www.balintagnes.hu
Részletek a könyvből
„Egy este éppen a híreknél tartott („…leugrott a mozgó kerékpárosról és megütötte magát Bolha Barnabás szalmafalvi lakos…“), amikor kintről csámcsogást hallott.
Ugyan ki csámcsoghat odakint? Manófalvi Manó el sem tudta képzelni. Mikor azonban a tökházikó falán lyuk keletkezett, s a csámcsogást már úgyszólván a szobában lehetett hallani, Manófalvi Manó rádöbbent, hogy valaki – lámpavilág ide, lámpavilág oda – megint belerágott a tökházba.
Felkapta hát a seprűt és kirohant.
Egy induri-pinduri malac rágta a házat.“
„(…) (Mazsola) később megkérdezte:
– Manócska! Nem hűl ki?
– A szoba? Dehogy hűl! A tűzhely ontja meleget.
– De a víz…a víz sem hűl ki?
– A fürdővíz? Nem, az sem hűl ki. – tájékoztatta Manócska Mazsolát. – Ha valaki meg akarna fürdeni benne, hát épp most volna a legjobb.
Mazsola hallgatott, hallgatott, azután mikor már a foga is vacogott a hidegtől, megszólalt:
– Tudok valakit, aki meg akarna fürdeni.
– Ne mondd! – csodálkozott Manócska. – És hol az a valaki? Itt a közelben?
– Mazsola behúzta a nyakát.
– Itt…egészen közel…“
A MAZSOLA TANYA KÍNÁLATA:
EGYÜTTJÁTSZÁS
- A játék a kisgyermekek legfontosabb tevékenysége. A játékokon keresztül tapasztalják meg, élik át és dolgozzák fel az Őket ért új ingereket. Így lesznek napról napra ügyesebbek és „okosabbak“ is.
- Az életben a boldoguláshoz érzelmi intelligencia szükséges. Az pedig nem a kényszeres fejlesztésben, hanem a kommunikációban és a szabad játékban bontakozik ki. Míg a mama beszélget, a baba játszhat.
MESÉLÉS
- Több okból is Elsődlegesen, ha mesélünk gyermekünknek, együtt vagyunk vele! Másodsorban, a mese hallgatása olyan lelki folyamatokat indít be, melyekre nagy szükségük van.
- A mesék a gyerekek gondolkodását jelenítik meg, és érthetővé teszik számukra a világ működését. A jó mese tartalmazza mindazokat a konfliktusokat, melyekkel a gyermeknek meg kell küzdenie. A gyermek azonosulva a mesefigurákkal, saját problémáit éli meg a mesével, és – a legfontosabb – a mesehős diadalával ezeknek a problémáknak, és szorongásainak oldására is talál.
BABA–MAMA TORNA
- A játékos feladatok hozzájárulnak a gyerekek mozgáskoordinációjának, egyensúlyérzékének, saját test észlelésének és figyelmének fejlesztéséhez, mellyel elősegíthető az idegrendszer érése.
- A ritmikus énekek, mondókák fejlesztik a gyermekek szókincsét, kifejezőkészségét, emlékezetét, valamint gondolkodását. Célja elsősorban az örömszerzés, babának és mamának egyaránt! Ajánlható szinte (1 éves kortól) minden járni tudó, izgő-mozgó kistornásznak.
BABA–MAMA ZENE
- A zene és a közös dalolás mindig feloldja a kisgyermekeket, így ők képesek befogadóbbá válni arra, amit hallanak.
- A zenés körjátékok fokozzák a társas kontaktust és a csoportszellem élményét adják. Levezetik a feszültséget, maradandó élményt nyújtanak és fejlesztik a zenei hallást, a szépérzéket.
BABAMASSZÁZS
- „Nincs annál édesebb zene, mint egy anya dúdolása, és soha nem lesz olyan játékszer, amely egy igazi hús-vér apánál jobban tudna mesélni. Senki sem tud feltalálni olyan készüléket, amely a szülők szerető érintését helyettesíti. Nincs olyan vesztibuláris (egyensúlyérző rendszer) serkentő eszköz, amelynek hatása összehasonlítható volna a szerető karok ringatásával. Ami pedig a „fehér zajt“ illeti, semmi sem múlhatja felül az összehangolt légzést és a szívverés hangját.“
- (Vimala McClure: Gondos szülők kézikönyve – babamasszázs)
Csoportos (5-6 fős), vagy igény esetén egyéni foglalkozásokon tanulják meg a szülők, hogyan maszírozhatják gyermeküket.
A csoportos tanfolyam 5 alkalom, heti 1×1 órás.
Egyéni oktatás megbeszélés szerint.
A foglalkozás rövid relaxációs gyakorlattal kezdődik.
Minden órán más testrész maszírozásával ismerkednek meg a szülők, és az előző órán tanultak is átismétlésre kerülnek.
Az órán tanultakat a szülők otthon, saját környezetükben alkalmazzák, nekik leginkább alkalmas időpontban, ami természetesen gyermekenként más és más lehet.
ANYA, MEGYÜNK A KLUBBA?
MIÉRT JÓ KÖZÉNK CSATLAKOZNI?
- Szakavatott előadókat hívunk különböző témákban, majd megvitatjuk, kipróbáljuk, foldolgozzuk az előadásokon
- Megosztjuk egymással szoptatási tapasztalatainkat, így segítve azokat, akiknek nehézségeik adódnak.
- Próbálunk környezettudatos életmódot folytatni, igyekszünk megismerni, újra felfedezni olyan dolgokat, melyekkel kevésbé ártunk környezetünknek.
Aktuális programjainkról bővebb tájékoztatást találtok községünk hirdetőtábláin, a Nagy Dobra c. szőgyéni havilapban, a www.svodin.sk ill. a www.sztv.sk honlapokon, valamint érdeklődni lehet a 0908/716 396 mobilszámon.
VÁRUNK BENNETEKET!