posted by

Ozajstný svodínsky jarmok

Svetlá, vône, varené víno, kapustnica, svodínsky posúch, ryby, guláš z divokej zveri, remeselnícke ručné práce, domáce koláče, zákusky a veľký dav ľudí na vianočnom trhu.

Štyria organizátori – Gizella Fazekas, Erika Koncserová, Norbert HalászPeter Volter sú tiež spokojní. Vianočný trh zorganizovaný už po šiestykrát je čím ďalej, tým populárnejší tak v kruhu predávajúcich, ako aj medzi kupujúcimi. Z organizátorov nám Gizella prezradila, že pred šiestimi rokmi na začiatku odznela otázka: „Koľko to bude všetko stáť?“. Už vtedy som povedala, že to nie je o peniazoch, ale o prístupe. Keď sa nájdu ľudia, ktorí niečo urobia v prospech tých, ktorí by chceli predviesť svoje zdravé, chutné a ojedinelé produkty, tak to určite pôjde. Napĺňa nás dobrým pocitom, že na našu pozvánku reaguje stále väčší počet predajcov. Väčšinou sú to Svodínčania, lebo cudzí môžu ponúkať iba produkty, aké miestni nemajú v ponuke.“

Obec a príspevková organizácia Scheuden zabezpečilo finančne zázemie celej akcie. Na hlavnom námestí sa varila kapustnica obce, ktorú rozdávali obyvateľom zadarmo. Varil ju už skúsený šéfkuchár Ľudovít Hulička a Mária Benyeová, Margita Harangozóová a Mária Tóthová potom rozdávali vyhladnutým jarmočníkom.

Veru sortiment bol široký – veľa ručných prác, nádoby z pálenej hliny, bižutéria, sochy, kalendáre, knihy, ozdobné predmety, sviečky, hračky, šály, mydlá – ťažko sa dá vymenovať všetko. Z domácej výroby veľa dobrôt, aby som menovala len najzaujímavejšie: lekvár zo zelených orechov, zo šípok, z brusníc, kalkýš, medovina, sušená moruša a jarabiny, rakytníkový džús. Takmer nikto neodchádzal s prázdnymi rukami. Toľko kreatívnych Svodínčanov! – dodala Magdaléna Dukonyová.
Dali sa kúpiť na jarmoku aj permanentky divadelných večerov, mohli sa poslať odkazy Ježiškovi, skauti organizovali zbierku pre odkázaných, pohostili sme delegáciu z družobnej obce Bajót, Mikuláš rozdával cukríky, dokonca aj menej poslúchajúce deti si mohli k nemu sadnúť, lebo je tak zábudlivý, že aj korbáč zabudol doma. Síce vnútorný trh sa skončil po zatmení, ale na hlavnom námestí pokračovala veselica.

Comments are closed.