Írta:

Sajnos ennek a bejegyzésnek csak Szlovák nyelvű változata van. A megtekintő kényelméért az alábbi tartalom alternatív nyelven jelenik meg. Rákattinthat a linkre az aktív nyelv módosításához.

Na podnet jednej organizácie združujúcej ľavákov v Amerike od roku 1992 slávime každý rok 13. augusta Medzinárodný deň ľavákov. Táto skupina ľudí predstavuje takmer 15 percent populácie Zeme.

20. a 31. prezident Spojených štátov bol taktiež ľavák, ako i Nelson Rockefeller, Harry Truman, Benjamin Franklin, Gerald Ford, Ronald Reagan a Bill Clinton. Medzi veľkých ľavákov histórie sa radia:  Jeanne d’Arc, Bonaparte Napoleon, Otto von Bismarck, Albert Schweitzer,  z anglickej kráľovskej rodiny ich je tiež hojne: anglický kráľ Juraj II., kráľovná Viktória, Juraj VI. (otec Alžbety II.), ďalej princ Charles a starší syn nástupcu na britský trón, princ William.

Ľaváci sa nájdu aj v našej obci vraví pedagogička Anita Molnárová, taktiež ľaváčka.

– Mamička si už v mojom útlom detstve všimla, že som ľaváčka. Spočiatku sa snažila, aby zo mňa spravila praváčku, no potom natrafila na jednu „múdru“ knižku a veciam nechala voľný priebeh. Je zaujímavé, že všetko robím ľavou rukou, iba strihať strihám pravou. – Len otvárač na konzervy nevie používať – s úsmevom sa do rozhovoru zapojí Anti, Anitin manžel -, pretože je vymyslený pre pravákov.
Aj na vysokej škole sa pýtali, ako budem vedieť naučiť deti písať. Nemám však s tým žiaden problém. Veľakrát si ani nevšimnú, že píšem ľavou rukou. Mimochodom každý chváli moje písmo. Mnohí sa nestačia čudovať, ako viem tak pekne písať ľavou rukou.

Doteraz sa kvôli tomu, že som ľaváčka nevyskytol žiaden problém – je to trochu neobvyklé, to je celé. Údajne je to dedičné, ale u nás v rodine nebol nik ľavák. Ani moje deti nezdedili dominanciu ľavej ruky, hoci u syna Daniela som si všimla, ako keby mal šikovnejšiu ľavú ruku.

Comments are closed.