Menu
Obec Svodín
obecSvodín
rozšírené vyhľadávanie

Spustili sme pre vás nové webové stránky.

V znamení mesiaca knihy

Zameranie sa na 5. román Tibora Szomolaia

14. marca bol pozvaným hosťom miestnej knižnice Tibor Szomolai z Dolných Salíb, známy svojimi románmi, riešiacimi tabuizované témy. Spisovateľ disponuje svojráznym videním, štýlom, a stredobodom jeho pozornosti bol osud Maďarov na Hornej zemi.

V novom románe, vydanom na začiatku roka pod názvom @Párkereső, zhrnul pikantnejšie obdobie svojho životného príbehu. Debatujem s jedným z najúspešnejších spisovateľov Hornej zeme, ktorý verí v to, že tlačené knihy prežijú digitálnu revolúciu...

V jeho piatej knihe zavedie čitateľa do sveta online zoznamovania. Odkiaľ bol nápad registrácie na stránke Elittars.hu?

Po dvoch rozvodoch, blížiac sa k šesťdesiatke, čoraz viac som pociťoval potrebu trvalého vzťahu. Hľadal som svoju tretiu manželku. Skúšal som zoznamovanie sa s tradičnými, osvedčenými spôsobmi, ale na radu jedného priateľa, som si pomyslel, že skúsim túto modernú formu zoznamovania. Prihlásil som sa do programu a ako sa neskôr ukázalo, nápad bol dobrý.

Ako prebieha takéto zoznamovanie? Aké sú vaše skúsenosti?

Otvoril sa mi nový svet. Samotná skutočnosť, že sa niekto prihlási do programu, prezrádza, že si hľadá partnera. U žien, nachádzajúcich sa v databáze, som klopal na otvorené dvere. Ony sa rozhodli už pre zoznamovaním sa so mnou, že chcú muža. Či som zodpovedal ich predstavám alebo nie, to rýchlo vysvitlo po niekoľkých správach alebo neviazanej rozprave. Po prvom osobnom stretnutí sa viac-menej rozhodlo, či toto môže mať pokračovanie.

Mám dobré spomienky na ženy hľadajúce partnera. Ako spisovateľovi, boli ich osudy, životné cesty mimoriadne zaujímavé.

Zoznamovacie programy vďaka svojej podstate veľmi urýchľujú proces. Aby som bol konkrétny, ženy a muži sa rýchlejšie dostanú k sexuálnemu vzťahu, ako podľa tradičných spôsobov. To si musí brať do úvahy každý partnera hľadajúci človek. Pre príliš hanblivých rastie na zoznamkách málo vavrínu.

Úprimne povedané, mal som radosť zo zoznamovacieho programu. Moja uvoľnenosť, dobré komunikačné schopnosti a humor mi pomohli rýchlo nájsť spoločnú reč so ženou, ktorú som práve stretol. Potom, ako sme nadviazali kontakt, sme sa stretli aj osobne, už bolo jedno, či sme sa zoznámili pomocou programu alebo na oberačkovej slávnosti. Potom sa to dostalo do priestoru, kde som sa už pohyboval ako doma.

Vo svojej knihe, pretkávanom autobiografickými prvkami, sa zaoberáte spomienkami na partnerské vzťahy z rôznych období života, s naturalistickým zobrazením sexuálnych praktík, kde sú ženy väčšinou zobrazené ako korisť. Nemáte strach, že niektorá na základe napísaného sa spozná?

V mojej knihe sa môžu považovať ženy za korisť iba v medziach zdravia. Muž je lovec a žena predmetom sledovania. Zámerne som nepísal o obetiach, lebo tam nie je zmienka o ženách, že sú obeťami.  Nezabudnime, že ony chcú tak isto, aby boli „ulovené“, ako muži, ktorí poľujú. Skutočná žena beží pred lovcom, ale iba natoľko, aby ju dobehol. Beží len preto, aby nebola ľahkou korisťou. Predsa je väčšou slávou pre lovca, ak po únavnej poľovačke dosiahne úspech, než iba zastreliť niekoho, stojaceho so zdvihnutými rukami. Je to pradávna hra, prebieha už stáročia.

Práve preto sa nebojím, že by niektorá žena z môjho života reklamovala. Nikoho som neznásilnil, nikoho som nenútil. Každá moja partnerka bola so mnou v určitej fáze môjho života dobrovoľne a z vlastného presvedčenia. Počas písania knihy som sa stretol a rozprával s viacerými. Zaspomínali sme si na dávne pekné časy. Všetky si spomínali s dobrým srdcom na náš voľakedajší vzťah.

Máte za sebou dve manželstvá. S čím sa líši vzťah s terajšou partnerkou Ildikó?

O to je lepší, že obidvaja sme sa poučili z chýb uplynulých desaťročí a snažíme sa ich znovu neurobiť. Dúfam, že som sa stal múdrejším. Nie sú hry, boje o moc, iba snaha o lepší život.

Ako reagujú čitatelia, prišli prekvapivé reakcie na novú knihu?

Je skoro hovoriť o reakciách.  Kniha sa dostala do rúk čitateľov sotva mesiac, v strede februára. Toľko je už vidieť, že to bude rozpoltenejšie dielo ako predošlé. Ktorí ho milujú, milujú ho veľmi, ktorých to uráža, ani nevedia čo s tým. Jedno je isté, v literatúre Hornej zeme sa neobjavila podobná kniha, ale ani v Maďarsku neviem o podobnom diele. Musí to ešte dozrieť.

Knihu by som každopádne zaradila medzi bestsellery. Čo si myslíte o svojej knihe? Bude mať dlhú životnosť, alebo si ju mnohí kúpia počas trvania stretnutí spisovateľa s čitateľmi, potom sa prestanú o ňu zaujímať?

Každopádne bude mať dlhú životnosť, ale čitatelia si musia zvyknúť.  Určite čakajú aj odo mňa niečo iné, ale nenechám sa zaškatuľkovať do žiadneho žánru, do žiadnej témy. Aj moje doterajšie knihy sú trvácne. Každý týždeň predám z kníh Felvidéki saga a Klán, hoci od vydania prešlo už takmer jedno desaťročie. Pekne sa predáva aj Fáklyavivő a Cigányúton. Keď už pre iné nie, tak preto, aby všetky knihy Szomolai boli zoradené na polici. Recept je jednoduchý: napíš dobrú knihu a čitatelia ju budú kupovať.

Čo by ste odporúčali čitateľom, ktorí by chceli vyskúšať zoznamovanie sa touto formou?

 

Nadýchnite sa a do toho! Ako o tom svedčí môj príklad, môžete úspešne nájsť partnera aj po šesťdesiatke. Dokonca podľa zoznamovacích platforiem sú úspešnejší v zrelšom veku, ako tínedžeri alebo tridsiatnici a štyridsiatnici. Kto si chce takýmto spôsobom nájsť partnera, nech je uvoľnený, veselý, otvorený a nech ide do dobrodružstva s presvedčením, že vyhrá.


-sv-

 

Dátum vloženia: 28. 5. 2024 15:14
Dátum poslednej aktualizácie: 28. 5. 2024 15:17
Autor: Správca Webu

Aktuality

Kalendár akcií

Po Ut St Št Pia So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28
1
29
1
30

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Sociálne siete

Zber odpadu

Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3
4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25
26 27 28 29 30