Menu
Obec Svodín
obecSvodín
rozšírené vyhľadávanie

Spustili sme pre vás nové webové stránky.

Informatívna správa starostu

Informatívna správa starostu

Na júnovom zasadnutí obecného zastupiteľstva

Informatívna správa starostu         

V auguste tohto roka sa končí funkčné obdobie hlavného kontrolóra, preto je vyhlásená voľba na obsadenie tejto funkcie. Termín podania žiadostí uchádzačov je do 27. júla 2023. Podrobnosti sú uvedené na nasledujúcej strane a na webovej stránke obce.

Plánujeme výstavbu nájomných bytov. Lebo je záujem. Hľadajú mladí aj starší. Je to pomerne dobrá príležitosť – platí sa iba nájomné a nájomca býva dovtedy, kým mu to vyhovuje. Hocikedy sa dá odovzdať byt inému. Preto sa považuje za dobrú možnosť bývania. V našej obci sa nachádzajú nájomné byty viac ako 10 rokov. Využívanie je maximálne, veď záujemci sa evidujú v poradovníku. Je otázne, či plánujeme 8-10-12 bytov. Zatiaľ prebiehajú rokovania, ďalší blok plánujeme postaviť vedľa už obývaných nájomných bytov.

Máme k dispozícii výhodnú finančnú príležitosť, časť výdavkov hradí štát, maximálne 40%. Zvyšnú čiastku by sme hradili z úveru s výhodnými úrokovými sadzbami. To by sme splácali z nájomného.

Umiestnenie veterných turbín v chotári našej obce

Viackrát nás vyhľadali v tematike veterných turbín, ale vždy sa to odložilo, lebo chýbala k tomu štátna dotácia. Teraz sa núka nová možnosť veľkým firmám, lebo sa zmenil prístup štátu k zelenej energii. Vyhľadali ma dve firmy s úmyslom vybudovať park veterných turbín v našom katastri. Jeden medzi Svodínom a Veľkými Ludincami, ktorý by pozostával zo 6 - 7 turbín. Fáza plánovania závisí od rozhodnutia poslaneckého zboru a súhlasu. Treba vypracovať rôzne analýzy. Predstava druhej firmy je smerom na Divu, na tomto území by plánovali postaviť 3 - 4 turbíny. Zhruba obe firmy ponúkajú rovnaké podmienky. Vybudovali by cesty a sú ochotní za každú turbínu platiť obci ročný poplatok, ktorý by činil 7 - 8 tisíc eur za turbínu.

Sú to obrovské stavby, vysoké asi 160 metrov, pod ktoré zhotovia betónový základ a zakryjú zeminou. Tak poľnohospodárska činnosť môže pokračovať v oblasti parku, treba vynechať len 10 m2 na podstavec turbíny. Poslancom sa nápad páčil. Dohodli sme sa, že pôjdeme do Rakúska, aby sme si pozreli ako to funguje v praxi. V Rakúsku už prevádzkujú tritisíc veterných turbín. Ťažko sa dá predstaviť, ako by vypadalo okolie, keby vyrástol park s veternými turbínami. Ale keď krajina dá zelenú tejto energii, tak aj u nás vybudujú veľmi rýchlo tieto parky.

Jabloňová dolina

Mojím dávnym snom je, aby sme zachránili Jabloňovú dolinu, kým sa dá. Je to posledné miesto v katastri, kde sa ešte nachádza hospodárenie na malých parcelách, delených stromoradím. Sem-tam sa nájde aj vinič. Bolo by dobré, keby sme takéto mohli ukázať našim deťom, vnúčatám v rámci poobedňajšej prechádzky. Teraz je v priebehu zámenou pozemkov od miestneho poľnohospodárskeho družstva židovský získanie cintorína a čistinky vedľa neho. Nakoniec takéto už nemáme viac. V obci už nemajú miesto chrobáky, jašterice, a sotva vidíme motýľa. Kto chodí tým smerom, vidí, že aj srnky tam nájdu útočište a zajace tiež obľubujú toto miesto. Poľnohospodárska veľkovýroba na veľkých parcelách nepraje živočíšnemu svetu.

Chceli by sme riešiť aj problém s vodou, ktorá zaleje počas veľkých dažďov Dolnojablčnú ulicu. Dokázali by sme to spomaliť, aby jarky v obci odvádzali vodu bez problémov.

                                                                                                          Mgr. Szabolcs Méri

Dátum vloženia: 15. 8. 2023 15:02
Dátum poslednej aktualizácie: 15. 8. 2023 15:07
Autor: Správca Webu

Aktuality

Kalendár akcií

Po Ut St Št Pia So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Sociálne siete

Zber odpadu

Február 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3