Menu
Obec Svodín
obecSvodín
rozšírené vyhľadávanie

Polgármesteri beszámoló

Polgármesteri beszámoló

A júniusi képviselő-testületi ülésen

Polgármesteri beszámoló

A főellenőr mandátuma az idén augusztusban lejár, ezért új választást írunk ki funkciójának betöltésére. A jelentkezések beadásának határideje 2023. július 27-e. A pályázat részletei a következő oldalon és a község weboldalán találhatók.

Bérlakásokat tervezünk építeni, mert igény van rá. A fiatalok és idősebbek egyaránt keresik. Viszonylag egy jó konstrukció, mert csak a bérletet kell fizetni, s addig lakható a bérlő számára, ameddig neki megfelel. Bármikor átadható a lakás másnak, ezért felkapott lakhatási lehetőségnek számít. Községünkben több mint 10 éve vannak bérlakások. A kihasználtság maximális, hiszen várólistán vannak az érdeklődők. Az még kérdéses, hogy 8-10-12 lakást tervezzünk-e. Egyelőre folyik az egyezkedés, a már belakott bérlakásaink mellé tervezzük felépíteni a következő lakótömböt.

Kedvező fizetési konstrukció áll a rendelkezésünkre, egy részét a költségeknek az állam fedezi, ami maximum 40%. A fennmaradó részt pedig hitelből tudnánk fedezni nagyon jó kamatozási felételek mellett, melyet a bérleti díjakból tudunk majd visszafizetni.

Szélerőművek telepítése községünk határában

Többször is megkerestek szélerőmű témában, de mindig megfeneklett az ügy, mert az állami támogatás hiányzott hozzá. Most újabb lehetőség kínálkozik ezeknek a nagyvállalatoknak, mert az állam hozzáállása megváltozott a zöld energiákhoz. Két vállalat is megkeresett, hogy szélerőmű parkot szeretnének létrehozni a kataszterünkben. Az egyik Szőgyén és Nagyölved között, amely kb. 6-7 darab turbinából álló parkot jelentene. A tervezési fázis függ a testület döntésétől és az engedélyeztetéstől. Különböző hatástanulmányokat kell elkészíteni hozzá. A másik cég elképzelése Gyiva felé van. Ezen a területen 3-4 szélerőmű felépítését terveznék. Nagyjából mindkét cég hasonló feltételeket kínál. Az összekötő utakat megépítenék. Minden szélerőmű után hajlandóak éves díjat fizetni a községnek, ami 7-8 ezer eurós összeg erőművenként.

Ezek hatalmas nagy építmények. Körülbelül 160 méter magas tornyok, melyeknek betonalapot építenek és befedik földdel. A mezőgazdasági munkálatok tovább folyhatnak a park területén, csak 10 négyzetméteres területet kell kihagyni, ami az erőmű talapzatát alkotná. A képviselőknek tetszett az ötlet. Abban egyeztünk meg, hogy elmegyünk Ausztriába és megnézzük, hogyan is működnek a gyakorlatban. Ott már háromezer szélerőmű működik. Nagyon nehezen elképzelhető számunkra, hogy milyen lenne a táj itthon, ha szélerőműpark nőne bele. Viszont, ha az ország tényleg zöld utat ad ennek az energiának, akkor nálunk is nagyon gyorsan ki fognak épülni ezek a parkok.

Almavölgy                                                        

Régi nagy álmom, hogy az Almavölgyet amíg lehet, valahogy mentsük meg. Ez az utolsó olyan hely a kataszterünkben, ahol még jelen van a kisparcellás földművelés fasorokkal szegélyezve. Még elvétve szőlő is van. Jó lenne, ha még ilyet tudnánk mutatni a gyerekeinknek, unokáinknak egy délutáni séta keretében. Most sikerült a helyi szövetkezettől megvásárolni a zsidótemetőt és a mellette található fasorral szegélyezett kis tisztást. Végülis ilyenünk már nincs több. A faluban nincs menedékhelye a bogaraknak, a gyíkoknak, és már alig látunk lepkét. Aki jár arra, láthatja, hogy az őzek is gyakran lelnek ott menedékre, és a nyulak is kedvelik a helyet. Ez a nagyparcellás művelés egyszerűen nem kedvez az állatvilágnak. Ha ezt meg tudnánk menteni, akkor ez egy szép színfoltja lenne a községnek. Szeretnénk a bezúduló víz problémáját is megoldani, amely elönti az Alsó almavölgyi utcát a nagy esőzések alkalmával. Ezt a sodrást le lehetne lassítani, ha a faluban lévő árkok el tudnák vezetni a vizet problémamentesen.

                                                                                                          Mgr. Méri Szabolcs  

Dátum vloženia: 15. 8. 2023 15:02
Dátum poslednej aktualizácie: 15. 8. 2023 15:07
Autor: Správca Webu

Aktualitások

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Sociálne siete

Október 2023
Po Ut St Št Pi So Ne
25 26 27
28 29 30 1
2 3 4
5 6 7 8
9 10 11
12 13 14 15
16 17 18
19 20 21 22
23 24 25
26 27 28 29
30 31 1
2 3 4 5