posted by

Nedávno ešte kaviareň-cukráreň-piváreň, dnes je už veľká miestnosť na prízemí Domu služieb ostrovom pokoja. Túto miestnosť samospráva obce poskytla mladým a oni tu vytvorili príjemné usporiadané prostredie.
Keď som tam doobeda zavítala, vítali ma traja otvorení mladíci – Adam Porubszky, Richard Sas a Gabriel Vígh.
Ukazujú športové náčinie, kútik na konverzáciu, počítač a „hluchú izbu“ ešte v štádiu výstavby. Celý priestor zdobia jedinečné kresby Gergelya Vígha, ktorý je tiež členom skupiny.
Ale ako to všetko začalo?
Bolo nás sedem priateľov – začína Adam. Doma sme hrávali hudbu v pivničnej miestnosti, stretávali sme sa u niektorého z nás, ale vždy sme rušili rodičov. Vtedy sa zrodila myšlienka vytvoriť miestnosť, kde pokojne, nikoho nerušiac, sa môžeme venovať hudbe, športu, zábave. Dostali sme miestnosť na poschodí tejto budovy, ktorú sme ale museli vrátiť, lebo samospráva obce tam plánuje výstavnú sieň diel medzinárodného výtvarného tábora.
Všetko, čo tu vidíte, je naše – športové náčinie a celé zariadenie – ukazuje okolo seba Gabriel. Každý prispel niečím, dali sme dohromady peniaze a nakúpili. Často sa tu stretávame na kus reči, zábavu – pokračuje Ricsi. Viackrát tu oslavujeme meniny, narodeniny, Silvestra. Pre každého sa tu nájde možnosť športovať. Nájde sa taký, ktorý kvôli zamestnaniu nemôže navštevovať telocvičňu, alebo je hanblivejší, tak môže prísť sem v akomkoľvek termíne dňa a môže cvičiť. Kľúč máme my traja – vysvetľuje Adam. S nami môže konzultovať, kto chce prísť sem.
Chlapci ukazujú na stenách nápisy „ Nechaj po sebe poriadok“, „umy riad“. A každý aj dáva pozor – hovorí Adam a pokračuje:
Na podnet starostu Gabriela Vígha sme založili občianske združenie po názvom Coffee Stop Club. Mimochodom, tak sa menovala naša kapela, ktorá sa rozpadla po našom odchode s Ricsim do Anglicka. Dnes už hráme iba pre vlastné potešenie. Slovom, toto združenie sme založili kvôli tomu, aby sme mohli legálne jestvovať, sami zodpovedáme za svoju činnosť a vypožičaný majetok. Toho času máme 18 členov. Samospráva nám miestnosť poskytla bezplatne, ale ani mi nežiadame vstupné, alebo poplatky za užívanie športového náčinia. Tu je všetko zadarmo, veď je to naše.

Comments are closed.